AKORDEON KAPI SİSTEMLERİ

Akordeon kapı; küçük evlerde yer kaplamaması açısından tercih edilen bir kapı türüdür. İnce malzemeden yapılmıştır. Perde şeklinde açılıp kapanan kapılardır. Sıklıkla kullanılan kapılar gibi dışa ya da içe doğru açılmaz. Bu kapılar duvara monte edilen küçük bir gözün içine doğru açılır. Böylelikle yer kaplamadığı için küçük mekanlarda kullanılmak üzere tercih edilir. Genellikle bu kapıların yapımında plastik ya da hafif ahşap kullanılır.

 

Akordeon kapıların çeşitleri:
Camlı ya da camsız olarak üretilen akordeon kapılar malzemesine ve tekniklerine göre çeşitlere ayrılır. MD-6 , MD- 9, MD- 10 olarak adlandırılan akordeon kapılar 3’e ayrılır.


Akordeon kapıların montajı nasıl yapılır?

Akordeon kapılar; U profili, duvar tespit profili, kilit dili, anahtar, ray profili ve kol takımı olmak üzere 6 bölümden oluşur. Montajı ise şu şekilde gerçekleşir:

1. Ray profilini ortasından kasanın üst kısmından vidalayıp rayı, sağdan sola çevrilmelidir.

2. Kapı gövdesinin kapanacağı yöne göre tekerleklerinden ray profiline takılmalıdır.

3. Ray profili düz konuma getirilip, eşit aralıklarla vidalanmalıdır.

4. U profillerden biri kapının toplanacağı yöne doğru vidalanmalıdır. Kapı gövdesinin arka tarafında duvar tespit profiline doğru hafifçe bastırarak U profilinin içine geçirilmelidir. Kilit dili ise ikinci U profilinin üst kısmından geçirilip, U profili kapının kapandığı taraftan vidalanmalıdır.

5. Kol takımındaki demirli vidalı olan kısım sökülüp, kolu kilit profilindeki delikten takılmalıdır. Karşılık kolu da demire geçirildikten sonrada demirden sökülen vida geri vidalanmalıdır.

6. Kilit profilini U profiline gelen karşılığından işaretlenmelidir. U profilinin işaretlenen yerinden 1 cm aşağısından U profilinin iç kısmından işaretleyip kilit dilinin vidalanması gereklidir.